Замонавий агрологистика марказлари қишлоқ хўжалигида кооперацияни кенгайтиради
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июль куни қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат товарлари сифатини ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда йилига 20 миллион тонна мева-сабзавот етиштирилади. Лекин уларни саноат усулида қайта ишлаш даражаси атиги 15 фоиз бўлиб, шундан 7-8 фоизи экспорт қилинмоқда. Инфратузилма етарли эмаслиги туфайли йиғиштириш ва сақлаш жараёнида 30 фоиз маҳсулот йўқотилмоқда.
Соҳадаги имкониятлардан оқилона фойдаланиб, маҳсулотларни чуқур қайта ишлаш кенгайтирилса, озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш ва экспорт ҳажмини ошириш мумкин.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун, аввало, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини йиғиш, ташиш, сақлаш, қайта ишлаш, қадоқлаш ва экспорт қилиш жараёнларини қамраб оладиган замонавий агрологистика марказларини кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда юртимизда 31 та агрологистика маркази, 1 минг 500 та совуткич омбори бор. Уларда жами етиштириладиган мева-сабзавотнинг 4,5 фоизинигина сақлаш мумкин. Бу жуда кам, албатта.
Шавкат Мирзиёев озиқ-овқат маҳсулотлари нархи барқарорлигини таъминлаш, бозорга доимий етказиб бериш учун кенг инфратузилма яратиш зарурлигини таъкидлади.
2025 йилга қадар совуткичлар сонини 4 минг 500 тага, агрологистика марказларини 140 тага етказиш вазифаси қўйилди. Осиё тараққиёт банкининг имтиёзли кредити иштирокида Андижон, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида агрологистика марказлари барпо этиш, Жиззах, Сурхондарё ва Фарғона вилоятларида ҳам бу борадаги ишларни бошлаш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда маҳсулот етиштирувчилар билан қайта ишловчи корхоналар ўртасида кооперация алоқалари йўлга қўйилмагани кўрсатиб ўтилди.
Масалан, мева-сабзавотнинг 65 фоизи, гўшт ва сут маҳсулотларининг 93-95 фоизи деҳқон хўжаликлари ва аҳоли томорқаларида етиштирилмоқда. Бироқ, шу маҳсулотларни қайта ишловчи корхоналар 50-60 фоиз қувват билан ишламоқда. Ўтган йили мева-сабзавотнинг 19 фоизи, гўшт ва сут маҳсулотларининг 16 фоизигина саноат даражасида қайта ишланган, холос.
Кооперация аҳоли етиштирган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини саноатга жалб қилишнинг энг самарали йўли. Бу орқали, биринчидан, аҳоли даромадли бўлади, иккинчидан, саноат узлуксиз хомашё билан таъминланади, деди Президент.
Яна бир мисол. Одатда узум, қовун, тарвуз, қовоқ ва анорнинг уруғи ташлаб юборилади. Хорижда бу уруғлар қайта ишланиб, тансиқ маҳсулотлар тайёрланади. Хусусан, бир килограмм тарвуз уруғи ёғи жаҳон бозорида 28 доллар, анор уруғиники эса 350 доллар туради. Юртимизда ҳам ушбу маҳсулотларни йиғиб олиш ва қайта ишлаш йўлга қўйилса, йилига 250 миллион долларлик экспортбоп маҳсулот ишлаб чиқариш имконияти яратилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига ҳар бир туманда камида бештадан қишлоқ хўжалиги кооперацияларини ташкил этиш, уларни молиявий қўллаб-қувватлаш вазифаси қўйилди.
Қишлоқ хўжалиги корхоналари қўшилган қиймат солиғига ўтаётгани ишлаб чиқариш ва улгуржи савдони ривожлантириш билан бирга, кооперацияни кенгайтиришга ҳам замин яратиши қайд этилди.
Озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати, ташқи бозордаги рақобатбардошлиги малакали лаборатория текширувига ҳам боғлиқ. Йиғилишда бу борада ҳам қилинадиган ишлар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Озиқ-овқат маҳсулотларини синаш бўйича Жаҳон савдо ташкилотининг талабларига мос 775 та стандарт бўлса, мамлакатимизда уларнинг 100 таси жорий қилингани, 100 дан ортиқ лабораториядан атиги 10 таси халқаро даражада аккредитациядан ўтгани танқид қилинди. Бу корхоналаримиз маҳсулотларини экспорт қилиш, импорт товарларнинг эса сифатини текширишда қийинчиликлар туғдирмоқда.
Шу боис “Ўзстандарт” агентлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва тегишли инспекцияларга озиқ-овқат сифати бўйича халқаро стандартларни 500 тага етказиш, тўлиқ синовлар ўтказиш имконига эга лабораториялар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Агросаноатни жадал ривожлантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш учун қишлоқ хўжалиги соҳасида мега лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.

Современные агрологистические центры будут расширять кооперацию в сельском хозяйстве
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июля провел совещание по вопросам глубокой переработки сельскохозяйственной продукции и повышения качества продовольственных товаров.
В нашей стране за год выращивается 20 миллионов тонн плодоовощной продукции. Однако на промышленном уровне перерабатывается лишь 15 процентов от этого объема, из них 7-8 процентов экспортируются. Вследствие недостаточного уровня развития инфраструктуры потеря продукции в процессе сбора и хранения достигает 30 процентов.
Дальнейшего развития пищевой промышленности и увеличения объема экспорта можно достичь за счет рационального использования имеющихся возможностей и расширения глубокой переработки продукции.
Глава государства отметил, что для этого необходимо, в первую очередь, увеличить число современных агрологистических центров, охватывающих процессы сбора, транспортировки, хранения, переработки, упаковки и экспорта сельхозпродукции.
Сегодня в стране функционирует 31 агрологистический центр и 1,5 тысячи холодильных складов. Вместимость таких складов позволяет хранить лишь 4,5 процента от всего объема выращиваемых фруктов и овощей. Этого, конечно же, очень мало.
Шавкат Мирзиёев указал на необходимость обеспечения стабильных цен на продукты питания и создания широко разветвленной инфраструктуры для бесперебойного насыщения рынка.
Поставлена задача увеличить число холодильных складов до 4,5 тысячи, агрологистических центров - до 140 к 2025 году. Поручено организовать такие центры в Андижанской, Самаркандской и Ташкентской областях с использованием льготного кредита Азиатского банка развития, начать соответствующую работу и в Джизакской, Сурхандарьинской, Ферганской областях.
На совещании указано на отсутствие кооперационных связей между заготовителями продукции и перерабатывающими предприятиями.
К примеру, 65 процентов фруктов и овощей, 93-95 процентов мясной и молочной продукции заготавливаются в дехканских хозяйствах и на приусадебных участках населения. Однако мощности перерабатывающих предприятий загружены на 50-60 процентов. В прошлом году осуществлена промышленная переработка лишь 19 процентов плодоовощной и 16 процентов мясо-молочной продукции.
Кооперация является самым эффективным средством привлечения сельхозпродукции, выращенной населением, на промышленную переработку. За счет этого, во-первых, увеличатся доходы населения, во-вторых, будет обеспечено бесперебойное снабжение промышленности сырьем, сказал Президент.
Еще один пример. Семена винограда, дыни, арбуза, тыквы и граната у нас в стране обычно не используются. За рубежом их перерабатывают и производят редкостную продукцию. В частности, один килограмм масла из семян арбуза стоит 28 долларов, из косточек граната – 350 долларов. Если и в нашей стране наладить сбор и переработку семян, можно будет производить в год экспортоориентированную продукцию на сумму 250 миллионов долларов.
Перед Министерством сельского хозяйства, Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, Министерством экономики и промышленности поставлена задача организовать не менее пяти сельскохозяйственных кооперативов в каждом районе и оказать им финансовую поддержку.
Переход сельскохозяйственных предприятий на уплату налога на добавленную стоимость будет способствовать развитию производства и оптовой торговли, а также расширению кооперации, отмечалось на совещании.
Качество продовольственных товаров и их конкурентоспособность на внешнем рынке зависят также от квалифицированной лабораторной проверки. На совещании подчеркивалось, что и в этой сфере предстоит немало сделать. Подвергнут критике тот факт, что в стране внедрено лишь 100 из 775 международных стандартов по испытанию продуктов питания, соответствующих требованиям Всемирной торговой организации, а также из более чем 100 действующих лабораторий международную аккредитацию имеют всего 10. Все это препятствует эффективному экспорту продукции предприятий, а также проверке качества импортируемых товаров.
В связи с этим агентству “Узстандарт”, Министерству здравоохранения и соответствующим инспекциям поручено довести число внедренных стандартов по качеству продуктов питания до 500 и организовать лаборатории, способные осуществлять весь спектр проверок.
Отмечалась необходимость ускоренного развития агропромышленности, разработки в области сельского хозяйства мегапроектов, способствующих укреплению продовольственной безопасности.