Ўзбекистон ёшларига байрам табриги
Сиз, азиз ўғил-қизларимни, сизларнинг тимсолингизда бутун халқимизни юртимизда кенг нишонланаётган Ёшлар куни билан чин қалбимдан табриклайман.
Ушбу қутлуғ айёмда барчамиз ёшлик инсон умрининг нақадар гўзал ва беғубор фасли, улкан орзу-умидлар, беқиёс имкониятлар даври эканини янада чуқур ҳис қилиб, сиз, навқирон фарзандларимизга энг эзгу тилакларимизни изҳор этамиз.
Ўтган қисқа даврда жамиятимиз ҳаётидан мустаҳкам ўрин эгаллаган бу байрам давлатимиз, халқимиз ўз фарзандларининг бахти ва камоли учун ҳеч нарсани аямаслигини, мамлакатимиз ёшлари ҳам Ватанимиз равнақи учун хизмат қилишни ўз ҳаётининг мазмуни деб билишини яққол ифода этмоқда.
Ҳақиқатан ҳам, ёшларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш юртимизда давлат сиёсати даражасига кўтарилиб, доимо эътиборимиз марказида бўлиб келмоқда.
Буни кейинги икки йилда шу соҳага оид 3 та қонун, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг ўнлаб фармонлари, қарор ва фармойишлари қабул қилингани ҳамда шу асосда улкан ишлар амалга оширилгани ҳам яққол тасдиқлайди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири, ҳудудларда эса ҳокимлар раислигида Ёшлар масалалари бўйича идоралараро кенгашлар, Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Ёшлар масалалари бўйича комиссия ва “Ёшлар клуби” иш бошлади.
Йигит-қизларимизнинг бизнес лойиҳалари учун “Ёшлар – келажагимиз” жамғармаси томонидан бугунги кунга қадар 692 миллиард 400 миллион сўмлик имтиёзли кредитлар ажратилиб, 25 мингга яқин янги иш ўрни яратилгани, республикамиз бўйича 125 та “Ёшлар меҳнат гузари”, 19 та “Ёш тадбиркорлар” коворкинг маркази фойдаланишга топширилгани айниқса эътиборлидир.
Юртимизда ташкил этилаётган янги-янги боғчалар, мактаблар, олий ўқув юртлари, нуфузли хорижий университетларнинг филиаллари, маданият ва спорт иншоотлари, “Темурбеклар мактаби”, “Президент мактаблари”, “Ижод мактаблари” деб ном олган мутлақо янги намунадаги таълим масканлари бугунги глобаллашув шароитида рақобатга қодир бўлган етук кадрларнинг янги авлодини тарбиялашга хизмат қилмоқда.
Кейинги пайтда умумхалқ ҳаракатига айланиб бораётган беш ижобий ташаббуснинг мазмуни ва аҳамиятини ёшларимиз чуқур тушуниб, уни амалга оширишда фаол иштирок этаётганини биз албатта юксак баҳолаймиз. Бу йўналишда амалга оширилаётган катта қурилиш ва ободончилик ишлари билан бирга, “Ёшлар кутубхонаси” туркумидаги 470 мингта бадиий адабиётлар республикамиздаги барча мактаблар ҳамда Ёшлар иттифоқининг маҳаллий кенгашларига бепул тарқатилгани муҳим аҳамиятга эга.
Ёш авлоднинг спорт билан мунтазам шуғулланиши учун яратилган шароитлар ҳам бугун ўзининг амалий натижасини бермоқда. Бунинг тасдиғини ёш спортчиларимиз хaлқаро мусобақaларда муваффақиятли қатнашиб, 520 та олтин, 544 та кумуш, 588 та бронза медалига сазовор бўлганида ҳам кўриш мумкин.
Азму шижоатли, навқирон йигит-қизларимизнинг ўз соҳасида, жамоат ишларида эришаётган ютуқларини муносиб рағбатлантиришга давлатимиз томонидан катта аҳамият берилмоқда.
Масалан, ўтган йили ана шундай ватанпарвар, фидойи юзлаб ёшларимиз “Дўстлик” ордени ва “Шуҳрат” медали, Зулфия номидаги Давлат мукофоти, “Келажак бунёдкори” медали, “Ўзбекистон белгиси” кўкрак нишони, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи мукофоти билан тақдирланди. Яна 28 нафар азамат йигитларимиз янги таъсис этилган “Мард ўғлон” давлат мукофотига сазовор бўлди. Бугун уларнинг сафларига яна бир гуруҳ фаол ёшларимиз қўшилаётгани барчамизни қувонтиради.
Азиз фарзандларим!
Ёшларимиз ўртасида соғлом турмуш тарзини мустаҳкамлаш, айниқса, уларнинг қарийб 50 фоизини ташкил этадиган қиз болаларни ҳаётга тайёрлаш, уюшмаган ёшлар билан ишлаш, оилавий ажримлар, ўсмирлар орасида жиноятчилик ҳолатларининг олдини олиш долзарб вазифа бўлиб қолмоқда.
Жорий йилнинг ўтган даврида ёшлар жиноятчилиги 2018 йилга нисбатан 37 фоизга камайгани, адашиб хато йўлга кирган, ўз қилмишидан чин дилдан пушаймон бўлган 599 нафар шахс Ёшлар иттифоқи кафиллиги асосида суд залидан озод қилиниб, уларга енгил жазо турлари тайинлангани жамиятимизда кечиримлилик, меҳр-оқибат ва ўзаро ишонч муҳитини кучайтириш йўлидаги янги қадамдир.
Биз ёшларнинг мамлакатимиз ҳаётидаги демократик жараёнларда фаол иштирок этишига, уларнинг сиёсий ва ижтимоий салоҳиятини оширишга алоҳида эътибор қаратишимиз лозим.
Бу борада ўз сафларида 7 миллион 680 минг аъзони бирлаштирган Ёшлар иттифоқи томонидан жойларда олиб борилаётган ишларни эътироф этган ҳолда, уларни янада кучайтириш зарурлигини таъкидлаш жоиз. Айниқса, бу йил мамлакатимиз парламенти ва маҳаллий кенгашларга бўладиган сайловларда чуқур билим, қатъий гражданлик позициясига эга бўлган ёшларимиз фаол қатнашиб, вакиллик органларида муносиб ўрин эгалласа, бу нафақат ёш авлоднинг, балки бутун халқимиз манфаатларини таъминлашга катта ҳисса бўлиб қўшилади.
Қадрли ёш дўстларим!
Бугунги нотинч ва таҳликали замонда ёшларнинг онги ва қалбини эгаллашга қаратилган турли хавф-хатарлар тобора кучайиб бораётганини барчангиз яхши биласиз. Уларга қарши курашишда халқимизнинг бой тарихи ва маданияти, буюк аждодларимиз жасорати, жонажон Ўзбекистонимизнинг миллий манфаатлари биз учун куч-қудрат манбаи бўлиб хизмат қилади.
БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Ўзбекистон томонидан “Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенцияни ишлаб чиқиш ташаббуси илгари сурилгани жаҳолатга қарши – маърифат тамойили асосида олиб бораётган кенг кўламли ишларимизнинг узвий бир қисми бўлиб, у ер юзидаги икки миллиарддан зиёд ёшларнинг ҳақ-ҳуқуқларини ҳимоя қилишда муҳим аҳамиятга эгадир.
Биз Ўзбекистоннинг буюк келажагини барпо этишга маҳкам бел боғлаган эканмиз, бу улуғ ишни эртага эмас, бугун бошлашимиз, бунинг учун аввало навқирон ёшларимизга зарур шароитларни айнан бугун яратиб беришимиз керак.
Шу муносабат билан сизларни ишонтириб айтмоқчиман: биз ёшларнинг орзу-интилишлари, илғор ғоя ва ташаббусларини рўёбга чиқариш мақсадида бошлаган ишларимизни наинки давом эттирамиз, балки уларни янги, янада юксак босқичга кўтарамиз.
Азиз ўғил-қизларим!
Бугун биз ўз олдимизга қўйган улкан ва масъулиятли вазифалар бутун халқимиз каби сизлардан ҳам ҳар томонлама катта тайёргарлик ва сафарбарликни талаб этмоқда.
Ишончим комил, сизлар замонавий билим ва тараққиёт чўққиларини эгаллаб, ўз амалий ишларингиз, ғайрат-шижоатингиз билан жонажон Ватанимизга муносиб, садоқатли фарзандлар бўласиз.
Сизларни Ёшлар куни билан яна бир бор қутлаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, шахсий ва ижтимоий ҳаётингизда янги ютуқ ва омадлар тилайман.

Праздничное поздравление молодежи Узбекистана
Искренне поздравляю вас и в вашем лице весь народ Узбекистана с Днем молодежи, который широко отмечается в нашей стране, и выражаю вам свои наилучшие пожелания.
В этот праздничный день все мы особенно глубоко осознаем, что молодость – поистине самая замечательная пора для человека, время больших надежд, чистых помыслов и безграничных возможностей.
Этот праздник, в короткий срок занявший прочное место в жизни нашего общества, – яркое свидетельство того, что государство и народ делают все возможное ради счастья и гармоничного развития подрастающего поколения, и молодежь Узбекистана считает своим священным долгом преданно служить Родине во имя ее процветания.
Действительно, в нашей стране обеспечение законных прав и интересов молодежи является приоритетом государственной политики. Данный вопрос всегда находится в центре внимания – только в последние два года принято три закона, десятки указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Узбекистан и решений правительства, касающихся сферы.
На этой основе проделана большая работа. Начали, в частности, действовать межведомственные советы по вопросам молодежи под председательством Премьер-министра, а на местах – под председательством хокимов, в Законодательной палате Олий Мажлиса создана комиссия по вопросам молодежи.
Заслуживает внимания, что фондом «Молодежь – наше будущее» к настоящему времени выделены льготные кредиты желающим начать собственное дело в общей сложности на 692 миллиарда 400 миллионов сумов, создано около 25 тысяч новых рабочих мест, в целом по республике сдано в эксплуатацию 125 центров занятости молодежи «Ёшлар мехнат гузари», 19 коворкинг-центров «Молодые предприниматели».
Открываемые в стране новые детские сады, школы и вузы, филиалы престижных зарубежных университетов, учреждения культуры и спорта, учебные заведения совершенно нового типа – такие, как «школы темурбеков», «президентские школы», «творческие школы», – служат подготовке кадров нового поколения, способных конкурировать в условиях глобализации.
Конечно, мы высоко ценим, что наша молодежь, осознавая суть и значение реализуемых в стране Пяти инициатив, принимает активное участие в этом процессе, который все больше приобретает характер общенародного движения. Наряду с масштабной работой по строительству и благоустройству важное значение в этом направлении имеет бесплатное распространение во всех школах и местных кенгашах Союза молодежи художественной литературы – 470 тысяч книг из серии «Библиотека молодежи».
Практические результаты дает также создание всех условий для регулярных занятий спортом. Это подтверждают победы наших молодых спортсменов на международных соревнованиях, завоеванные ими 520 золотых, 544 серебряных и 588 бронзовых медалей.
Государство по достоинству оценивает достижения юношей и девушек в избранных ими сферах и общественной деятельности.
В прошлом году сотни ярко проявивших свой потенциал и гражданскую позицию представителей молодежи были удостоены государственных наград – ордена «Дустлик», медалей «Шухрат» и «Келажак бунёдкори», Государственной премии имени Зульфии, нагрудного знака «Узбекистон белгиси», а также премии Союза молодежи Узбекистана. 28 инициативных, талантливых юношей, отличившихся в разных сферах, стали лауреатами впервые учрежденной Государственной премии «Мард углон». Отрадно, что сегодня ряды отмеченных Родиной активных представителей молодого поколения пополнятся.
Уважаемые юноши и девушки!
Нашими актуальными задачами сегодня являются укрепление здорового образа жизни среди молодежи, особенно подготовка к взрослой жизни девочек, составляющих почти половину подрастающего поколения страны, работа с неорганизованной молодежью, молодыми семьями, предотвращение случаев совершения преступлений подростками.
С начала этого года уровень преступности среди молодежи снизился на 37 процентов по сравнению с прошлым годом, из зала суда под поручительство Союза молодежи освобождены 599 лиц, по незнанию сбившихся с правильного пути и раскаявшихся в содеянном, им назначено более легкое наказание. Все это служит укреплению в нашем обществе атмосферы гуманизма, милосердия и взаимного доверия.
Особое внимание мы должны уделять повышению участия молодежи в демократических процессах в стране, росту ее политической и социальной активности.
Безусловно, Союз молодежи, объединяющий в своих рядах 7 миллионов 680 тысяч юношей и девушек, проводит на местах подобную работу, однако необходимо повысить ее эффективность. Если молодежь, обладающая глубокими знаниями, твердой гражданской позицией, примет активное участие в предстоящих в нынешнем году выборах в парламент и местные Кенгаши и по их результатам займет достойные места в органах представительной власти, это будет способствовать обеспечению интересов не только молодого поколения, но и всего нашего народа.
Уважаемые соотечественники!
Как всем вам хорошо известно, в нынешнее неспокойное, тревожное время усиливаются различные угрозы, направленные на то, чтобы завоевать сознание и сердца молодежи. В борьбе с этими вызовами на основе принципа «Просвещение – против невежества» мощным источником силы для нас служат славная история и богатая культура нашего народа, деяния великих предков, национальные интересы родного Узбекистана.
Выдвинутая Узбекистаном на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН инициатива о принятии Конвенции о правах молодежи имеет большое значение не только для граждан нашей страны, но и для защиты прав более двух миллиардов молодых людей на всей планете.
Если мы действительно стремимся построить великое будущее Узбекистана, то уже сегодня должны создать все необходимые условия для нашей молодежи.
В этой связи заверяю вас: работу, проводимую с целью воплощения надежд, идей и инициатив молодежи, мы не только продолжим, но и поднимем на качественно новый, еще более высокий уровень.
Дорогие мои!
Мы поставили перед собой очень важные и ответственные задачи, и это требует от нашего народа, в том числе от вас, мобилизации всех сил и возможностей.
Уверен, что вы, овладев современными знаниями и достижениями прогресса, своей практической работой, энергией и смелостью докажете, что являетесь достойными сыновьями и дочерьми нашей великой Родины.
Еще раз поздравляю вас с Днем молодежи, желаю крепкого здоровья, удачи и успехов во всех ваших благих начинаниях.